500 miljard dollar. Dat is ongeveer de totale marktwaarde van alle cryptomunten die in omloop zijn.

Het getal wordt altijd genoemd om aan te geven hoe groot de impact van digitale valuta is. Maar het is geen goede maatstaf, vindt Julian Hosp, mede-oprichter van cryptomunt TenX.

De marktwaarde, of marktkapitalisatie, is de laatste prijs die is betaald voor een munt vermenigvuldigd met het totaal aantal munten dat in omloop is. Dat geeft alleen een beperkt beeld van de werkelijke waarde, aldus Hosp.

“Als een cryptomunt een marktwaarde van 1 miljard dollar heeft, betekent dat niet dat er 1 miljard dollar in de munt is geïnvesteerd. Misschien is dat maar 50 miljoen dollar.”

Dit betekent ook dat de potentiële verliezen aanzienlijk kleiner zullen zijn mocht de munt een groot deel van zijn waarde verliezen, of zelfs helemaal waardeloos worden. Hosp pleit er daarmee in feite voor dat investeerders in cryptomunten ook goed kijken hoeveel geld er in een munt is gestoken.

Het uitdrukken de waarde van een munt in de totale marktwaarde is vergelijkbaar met hoe dit ook voor meer traditionele beleggingen gebeurt, zoals aandelen.

Bij een beursgang wordt vaak maar een klein percentage van de aandelen verkocht, maar wordt de waarde van het bedrijf dat naar de beurs komt wel berekend op basis van de uitgiftekoers. Zo wordt de totale marktwaarde van alle aandelen genoteerd aan een beurs ook vaak gebruikt om het belang en de omvang van een beurs te meten.

Crypto-investeerders doen er hoe dan ook goed aan om zich niet blind te staren op de vaak genoemde marktwaarde van munten. Ook de totale instroom en hoeveel er dagelijks in een munt wordt gehandeld zegt veel over de mate waarin deze interessant kan zijn.

LEES OOK: Koersmanipulatie en oplichting op de cryptomarkt: ‘We moeten wildwesttaferelen voorkomen’