Als Democraten en Republikeinen voor het einde van het jaar geen compromis vinden voor de aanpak van de staatsschuld, dan treden brede bezuinigingen ter waarde van 100 miljard dollar in werking. Het Witte Huis zou nu werken aan voorstellen om die te vervangen door kleinere en gerichte bezuinigingen en belastingverhogingen.
De automatische bezuinigingen maken samen met honderden miljarden dollars aan belastingverhogingen deel uit van de zogeheten fiscal cliff. Economen voorzien een nieuwe recessie in de Amerikaanse economie als de maatregelen begin volgend jaar allemaal in werking treden.
Onderhandelingen
President Barack Obama startte vrijdag de onderhandelingen met Republikeinen en Democraten over de aanpak van de staatsschuld. Hij ontving in het Witte Huis de Republikeinse leiders Mitch McConnell en John Boehner en de aanvoerders van zijn eigen partij, Nancy Pelosi en Harry Reid.
Woensdag liet de president al weten dat de Republikeinen in ieder geval zullen moeten instemmen met de afschaffing van belastingvoordelen voor de allerrijksten die onder zijn voorganger George W. Bush werden ingesteld. McConnell zette daarop de hakken in het zand. ,,We gaan geen belastingen verhogen”, stelde hij.
Boehner zei vrijdag echter dat er onderhandeld kan worden over belastingverhogingen als daar lagere uitgaven tegenover staan. Hij noemde de eerste gesprekken vrijdag constructief.
De betrokken partijen hebben de afgelopen dagen benadrukt op zoek te gaan naar een allesomvattende oplossing maar lijken volgens veel deskundigen niet verder te kunnen komen dan een tijdelijke deal, waarmee de begrotingskloof net kan worden omzeild. Daarna staan zij voor de gigantische taak om het complexe Amerikaanse belastingstelsel te hervormen en dure gezondheidszorgprogramma's als Medicare aan de toekomstige vergrijzing aan te passen.
Dit artikel is oorspronkelijk verschenen op z24.nl