De aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdagochtend hoger geopend. Grootste stijger in de AEX was olieconcern Shell met een winst van 1,8 procent.

Ook de andere Europese effectenmarkten wisten de winsten van een dag eerder verder uit te breiden. De hoop op aanhoudende steun van de centrale banken bleef het beurssentiment ondersteunen.

De AEX-index op Beursplein 5 noteerde kort na aanvang van de handel 0,5 procent hoger op 445,93 punten. De MidKap klom 0,2 procent tot 665,12 punten. De beurzen in Londen, Parijs en Frankfurt kregen er tot 0,6 procent bij.

Grootste stijger in de AEX was olieconcern Shell met een winst van 1,8 procent. Bierbrouwer Heineken en chipmachinemaker ASML waren de enige dalers met verliezen van 0,3 en 0,2 procent.

Azië ook positief

De effectenbeurs in Tokio is vrijdag met winst geëindigd. Beleggers trokken zich op aan de hogere slotstanden op Wall Street. Ook hielp een verzwakking van de Japanse yen de grote Japanse exportbedrijven vooruit en nam de hoop op meer stimuleringsmaatregelen van de Bank of Japan toe.

De Nikkei sloot 1,1 procent in de plus op 18.291,80 punten. De Japanse hoofdindex verloor desondanks deze week 0,8 procent.

De elektronicabedrijven Canon en Sony, die veel producten verkopen in het buitenland, profiteerden van de goedkopere Japanse munt, en stegen tot 2,2 procent. Ook de Japanse automakers als Toyota, Nissan en Suzuki waren in trek bij beleggers.

De andere aandelenmarkten in het Verre Oosten lieten eveneens overwegend winsten zien. In Hongkong steeg de Hang Seng-index 0,4 procent en de Shanghai Composite stond tussentijds 0,7 procent hoger, in afwachting van het belangrijke Chinese economische groeicijfer dat maandag naar buiten komt. De All Ordinaries in Sydney klom 0,7 procent, dankzij koerswinsten onder de Australische bankaandelen. De Kospi in Seoul bleef achter en daalde 0,2 procent.

Wall Street hoopt op uitstel renteverhoging

De beurzen in New York zijn donderdag duidelijk hoger gesloten. Marktkenners noemden de hoop dat de Amerikaanse rente dit jaar niet meer zal worden verhoogd de reden voor het positieve sentiment. Een hogere rente maakt beleggen in aandelen doorgaans onaantrekkelijker.

De Dow-Jonesindex eindigde de handelsdag 1,3 procent hoger op 17.141,75 punten. De brede S&P 500 steeg 1,5 procent tot 2023,86 punten en de technologiegraadmeter Nasdaq dikte 1,8 procent aan tot 4870,10 punten.

Bankaandelen waren in trek op Wall Street. Beleggers verwerkten onder meer de kwartaalprestaties van zwaargewicht Goldman Sachs, dat de verwachtingen in het derde kwartaal niet wist te verslaan maar wel 3 procent aandikte. Ook branchegenoot Citigroup opende de boeken en won 4,4 procent. Wells Fargo en JPMorgan stegen respectievelijk 2,3 procent en 3,2 procent.

Netflix was duidelijk de gebeten hond en ging ruim 8 procent onderuit. Dat is het grootste dagverlies sinds 16 oktober vorig jaar, toen het een duikeling maakte van ruim 19 procent. De aanbieder van internet-tv wist zijn bereik afgelopen kwartaal wereldwijd te vergroten tot ruim 69 miljoen betalende klanten. De groei van het aantal abonnees in de VS was echter flink lager dan verwacht.

Dit artikel is oorspronkelijk verschenen op z24.nl