- De VS wordt internationaal fors negatiever gewaardeerd vergeleken met een jaar geleden, zo blijkt uit nieuw onderzoek.
- De dip in populariteit kan niet los gezien worden van het vijandige beleid van de Amerikaanse president Donald Trump, dat gekenmerkt wordt door importheffingen.
- China staat internationaal inmiddels zelfs beter op de kaart dan de VS.
- Lees ook: Amerikaanse bedrijven laten de kosten van de heffingen van Trump zien bij productprijzen, in een strijd om de gunst van de consument
De rentree van Donald Trump in het Witte Huis maakt de Verenigde Staten een stuk minder populair in het buitenland. Burgers wereldwijd hebben een bijna net zo negatief gevoel over de VS als over Rusland en Irak.
Dat blijkt uit de nieuwe editie van de jaarlijkse Democracy Perception Index door het Zweedse onderzoeksbureau Nira Data. Het onderzoek werd gehouden onder 110.000 respondenten uit honderd landen.
De meerderheid van de de respondenten denkt negatief over de VS. Op een schaal van -100 tot en met 100 scoren de VS die jaar een -5, zoals in onderstaande tabel is te zien.

Afgelopen jaar, toen Joe Biden president was, kreeg het land nog een positieve score van 22 punten. De VS scoren qua perceptie nu slechts ietsje beter dan autoritair geleide of omstreden landen zoals Rusland, Irak en Hongarije.
VS minder populair dan China
In de onderstaande tabel is de zien dat de daling van de populariteit van de VS het land nu onder China plaatst.

China wordt door Trump als de grote opponent van de VS gezien. De VS stelden afgelopen maand importheffingen van wel 145 procent in tegen China, om dit overigens deze maandag tijdelijk terug te schroeven naar 30 procent.
In Europa is China nu populairder dan de VS. Enkel in Litouwen, Hongarije, Polen en het VK wordt de VS nog hoger gewaardeerd dan China. De VS worden daarnaast in onder meer Canada, Mexico, Noord-Afrika, een groot deel van Azië en Oceanië negatief beoordeeld.
Het lijkt er dan ook op dat de VS zich internationaal weinig populair hebben gemaakt door de importheffingen van Trump. Ook Trumps uitspraken over het annexeren van Canada en Groenland bij de VS zullen het land internationaal niet geliefder hebben gemaakt.
Incidenten aan de grens met toeristen zullen ook niet meehelpen. Toeristen worden soms al geweerd omdat ze een hoteladres op hun ESTA-formulier zijn vergeten in te vullen. Het toerisme naar de VS is dan ook flink teruggevallen.
Trump minder populair dan Poetin
Voormalig Navo-chef Anders Fogh Rasmussen zegt tegen de politieke nieuwssite Politici "niet verrast" te zijn dat de VS zo fors zijn gedaald in de internationale faveure.
De Amerikaanse president Trump heeft internationaal gezien persoonlijk ook geen al te best imago. Bijna zes op de tien ondervraagden denkt negatief over hem en nog geen drie op de tien mensen heeft internationaal gezien een positief beeld van Trump. De Amerikaanse president scoort zelfs slechter dan autoritaire leiders zoals de Russische president Vladimir Poetin en de Chinese leider Xi Jinping, zo blijkt uit de Democracy Perception Index.