• De ACM waarschuwt dat thuisbatterijen te complex zijn om via een ongevraagd telefoontje aan te schaffen.
  • De toezichthouder ontving de afgelopen maanden honderden meldingen over misleidende verkopers die consumenten onder druk zetten.
  • Consumenten wordt aangeraden om bij dergelijke telefoontjes direct op te hangen of het gesprek op te nemen.
  • Lees ook: Thuisbatterij voor zonnepanelen: wel of niet verstandig?

Consumenten die ongevraagd worden gebeld door verkopers van thuisbatterijen, doen er goed aan direct op te hangen of het gesprek op te nemen. Dat adviseert de Autoriteit Consument & Markt (ACM) donderdag. Volgens de toezichthouder zijn thuisbatterijen complexe producten die je niet via een ongevraagd telefoontje zou moeten kopen.

De ACM heeft het afgelopen halfjaar honderden meldingen gekregen over malafide verkopers die telefonisch thuisbatterijen zeggen te verkopen. Uit die verhalen komt naar voren dat mensen vaak meerdere keren worden gebeld en zich onder druk gezet voelen om het gesprek aan te gaan.

Verkopers waarover melding is gedaan, doen zich volgens de ACM onder andere voor als medewerker van een energieleverancier. Ook worden verschillende bedrijfsnamen gebruikt. Verder worden mensen onder druk gezet om online een handtekening te zetten.

Gedupeerden denken dan bijvoorbeeld dat het om een vrijblijvende offerte gaat, maar later blijkt dat zij een koopovereenkomst hebben getekend. Vaak zijn hier bedragen van tienduizenden euro’s mee gemoeid, aldus de toezichthouder.

"Als je ongevraagd wordt gebeld over de aanschaf van een thuisbatterij is het natuurlijk het makkelijkste om het gesprek direct te beëindigen en op te hangen", zegt ACM-bestuurslid Manon Leijten. "Ga je toch het gesprek aan? Dan is het verstandig het gesprek op te nemen met je mobiele telefoon. Zo leg je duidelijk voor jezelf vast wat er is besproken."

De ACM meldt dat consumenten een telefonische aankoop of aankoop aan de deur binnen veertien dagen kosteloos kunnen annuleren. Als zij niet zijn geïnformeerd over de wettelijke bedenktijd door de verkoper, geldt zelfs een bedenktijd van een jaar om de aankoop te ontbinden.

LEES OOK: Thuisbatterij kan problemen met zonnepanelen op stroomnet verminderen, maar heeft ook een aantal nadelen