De Europese aandelenbeurzen openden woensdag met winst, geholpen door een duidelijk herstel van de Chinese export. De uitvoer van de tweede economie van de wereld steeg in maart voor het eerst in negen maanden. 

De export gemeten in dollars nam met 11,5 procent toe in vergelijking met een jaar eerder, na een krimp met een kwart in februari. Toen waren fabrieken en kantoren in het land echter wel een week gesloten voor de viering van het Chinese nieuwjaar. De import van China zakte vorige maand met 7,6 procent, de zeventiende maandelijkse daling op rij.

De aantrekkende export is een opsteker voor China en kan bijdragen aan een sterkere economische vooruitgang in het eerste kwartaal. De zorgen over een economische neergang in China hebben de afgelopen tijd tot onrust op de wereldwijde aandelenmarkten geleid.

De AEX-index in Amsterdam koerste na bijna drie kwartier handelen 1,4 procent hoger op 445,78 punten en de MidKap ging 1 procent vooruit tot 684,33 punten. De toonaangevende indices in Frankfurt, Londen en Parijs wonnen 1,1 tot 1,8 procent.

Beurzen Azië hoger

Het meevallende exportcijfer zorgde woensdag voor flinke koerswinsten op de beurzen in Japan en China. De twee toonaangevende indices op het vasteland, de Shanghai Composite en de CSI 300 in Shenzhen boekten winsten van respectievelijk 2,3 en 2,5 procent.

In Tokio, waar de Nikkei met een winst van 2,8 procent sloot op 16.381,22 punten, behoorden olieconcern Inpex (plus 3,9 procent), autofabrikant Toyota Motor (plus 2,5 procent) en de bank Mitsubishi UFJ Financial Group (plus 4,4 procent) tot de sterkste stijgers.

In Australië, dat tal van grondstoffendelvers herbergt, steeg de All Ordinaries 1,4 procent en de Kospi-index in Seoul ging 0,6 procent vooruit.

IJzererts duurder

Het nieuws uit China zorgde voor een stijging van onder meer de ijzerertsprijs, wat weer goed nieuws is voor ArcelorMittal (plus 6,9 procent). Credit Suisse meent dat de staalsector sterk herstelt en dat het niet gaat om een seizoensmatige opleving. De bank adviseert zijn klanten aandelen in 's werelds grootste staalconcern te kopen.

Ook elders in Europa gingen vooral grondstofgerelateerde bedrijven aan kop. Zo streken de mijnbouwers Anglo American, BHP Billiton en Rio Tinto in Londen winsten tot 7,1 procent op en steeg staalfabrikant ThyssenKrupp in Frankfurt 4,2 procent.

De olieprijzen daalden na een stijging van ruim 4 procent op dinsdagavond. Amerikaanse olie werd woensdag verhandeld voor 41,43 dollar per vat (min 1,8 procent) en Brentolie werd 1,6 procent goedkoper op 42,79 dollar. Shell en SBM Offshore boekten desondanks plussen van respectievelijk 1,7 en 2,3 procent.

Financiële sector in de plus

Roestvrijstaalfabrikant Aperam en bodemonderzoeker Fugro deden goede zaken in de MidKap met winsten tot 2,7 procent. De lijst van middelgrote fondsen werd aangevoerd door toeleverancier aan de chipindustrie BE Semiconductor Industries (plus 4,4 procent). Navigatiedienstverlener TomTom volgde op de voet met een plus van 3,2 procent.

Ook de financiële sector stond in de belangstelling. ING zag zijn beurswaarde met 2 procent toenemen, Aegon werd 1,6 procent hoger gezet en ABN Amro en Delta Lloyd koersten beide 1,3 procent hoger. Barclays, Deutsche Bank en Société Générale wonnen tussen 2,5 en 4 procent.

De euro werd verhandeld voor 1,1353 dollar. Bij het slot van de Europese beurshandel op dinsdag was de eenheidsmunt 1,1399 dollar waard.

Dit artikel is oorspronkelijk verschenen op z24.nl