- Olieprijzen stegen na de Amerikaanse luchtaanvallen op Iran afgelopen weekend.
- Er zijn zorgen dat de aanlevering van olie wordt verstoord nu Iran heeft gedreigd de Straat van Hormuz af te sluiten.
- In Azië daalden de beurzen licht. Vooral luchtvaartmaatschappijen zaten bij de dalers vanwege de hogere olieprijzen.
- Lees ook: Verenigde Staten vallen nucleaire faciliteiten Iran aan met B2 bommenwerpers – meer aanvallen niet uitgesloten
Europese oliebedrijven stonden maandag bij de stijgers op de aandelenbeurzen, geholpen door de hogere olieprijzen na de Amerikaanse luchtaanvallen op Iraanse nucleaire faciliteiten afgelopen weekend. De Verenigde Staten namen daarmee deel aan de Israëlische aanvallen op Iran, waardoor de onrust in het Midden-Oosten nog verder is toegenomen.
De oliemarkt heeft zorgen over verstoringen van leveringen uit het Midden-Oosten. Iran heeft gedreigd de Straat van Hormuz af te sluiten. Ongeveer een vijfde van de wereldwijde olieproductie waaronder uit Saudi-Arabië en Irak gaat via die belangrijke waterweg.
Ook Iraanse olie gaat door de vaarroute die de Perzische Golf met de Indische Oceaan verbindt. De olieprijzen zijn al flink gestegen sinds Israël meer dan een week geleden met aanvallen op Iran begon.
Shell steeg 0,7 procent in de AEX. De Britse branchegenoot BP klom 1,3 procent in Londen en het Franse TotalEnergies werd 0,7 procent duurder in Parijs.
Amerikaanse olie hoger
De prijs van een vat Amerikaanse olie noteerde 1,1 procent hoger op 74,65 dollar en Brentolie won 1,2 procent tot 77,90 dollar per vat. Bij opening van de oliehandel op maandag waren sterkere plussen te zien, maar die werden deels prijsgegeven.
De Nikkei-index in Tokio daalde licht, net als de markten in Zuid-Korea en Australië. De Hang Seng in Hongkong ging aanvankelijk ook iets omlaag, maar wist daarna toch een klein plusje op de borden te zetten. Beleggers zijn vooral in afwachting van de tegenreactie van Iran op de Amerikaanse luchtaanvallen. De Europese beurzen lijken met kleine minnen te gaan openen.
Luchtvaartmaatschappijen in Azië stonden bij de dalers door de hogere olieprijzen, waardoor kerosine duurder wordt. Het ging bijvoorbeeld om maatschappijen als Japan Airlines, Qantas, Singapore Airlines en Air China.
De goudprijs toonde een kleine daling tot 3360 dollar per troy ounce (31,1 gram). In onrustige tijden wordt goud als een veilige belegging gezien, maar dat effect lijkt nu dus minder te zijn.