De Nederlandse Spoorwegen (NS) hebben vorig jaar weer winst gemaakt, na een verlies in 2013. Maar de spoorvervoerder is niet tevreden over de resultaten. Deze zullen dit jaar onder druk komen te staan vanwege hogere concessiekosten voor het mogen rijden op het spoor en investeringen in onder meer nieuwe treinen.
De nettowinst over 2014 komt uit op 180 miljoen euro, tegen 43 miljoen euro verlies het jaar ervoor. Het resultaat was vooral te danken aan het vrijvallen van eerdere voorzieningen. De slechte prestaties van 2013 werden voor een groot deel veroorzaakt door het uit de dienst halen van de Fyra-treinen.
Het onderliggende bedrijfsresultaat verbeterde afgelopen jaar nauwelijks. De NS noemt dit “onvoldoende”. “Wij zetten dan ook alle zeilen bij om kosten te verminderen en tegelijkertijd meer reizigers te trekken”, zegt financieel directeur Engelhardt Robbe in een verklaring.
Het bedrijf verwacht ook dat het Fyra-debacle zich komende jaren nog zal laten voelen in de resultaten.
Meer inkomsten voor NS
De omzet van NS groeide vorig jaar van 3,9 miljard naar 4,1 miljard euro. NS vervoerde 1 procent meer reizigers dan in 2013, maar werd daarbij vooral geholpen door de relatief gunstige weersomstandigheden.
De spoorsector is met de overheid een ambitieuze agenda overeengekomen, waarin staat dat er komend decennium nog veel verbeteringen doorgevoerd moeten worden. Dit vergt grote investeringen, aldus NS.
Mansveld geeft NS maximale boete
Staatssecretaris Wilma Mansveld van Infrastructuur legt de NS een boete van 2,75 miljoen euro op omdat het staatsbedrijf de prestatieafspraken vorig jaar onvoldoende is nagekomen. Het is de maximale boete die de bewindsvrouw jaarlijks kan opleggen.
Ook moet de NS een boete van hetzelfde bedrag voor 2013 definitief betalen, meldde Mansveld donderdag aan de Tweede Kamer. Die boete was eerder voorlopig opgelegd. De boete zou worden kwijtgescholden als de NS de prestaties in 2014 voldoende verbeterde. Dat is niet gebeurd.
Reizigers klaagden dat vorig jaar de kans op een zitplaats te klein was en treinen in de spits te druk. Verder wil de reiziger vaker een conducteur tegenkomen in de trein. Mansveld wil dat NS de aanpak van volle treinen "prioriteit'' gaat geven. "Daar moet de NS de schouders onder zetten."
Ook boete voor ProRail
Ook ProRail krijgt een boete. Hier gaat het om 75.000 euro omdat het spoor "door verstoringen in infrastructuur en materieel in 2014 niet voldoende beschikbaar was". Een voorlopige boete van 1,5 miljoen die het bedrijf over 2013 was opgelegd hoeft ProRail niet te betalen.
Vanaf dit jaar kunnen beide bedrijven een veel hogere boete krijgen. De NS zal jaarlijks maximaal 6,5 miljoen euro en ProRail 2,75 miljoen moeten betalen als ze de afspraken niet nakomen. Maar NS kan ook een beloning krijgen vanaf 2019 als ze de prestaties ,,ruimschoots'' haalt.
Dit artikel is oorspronkelijk verschenen op z24.nl