De Nederlandse economie is in het tweede kwartaal van dit jaar met 0,9 procent gegroeid ten opzichte van dezelfde periode een jaar eerder.
Dat blijkt uit een eerste raming die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) donderdag heeft gepubliceerd. Vergeleken met de eerste drie maanden van dit jaar bedraagt de groei 0,5 procent.
De groei, die in lijn lag met de verwachtingen van economen, is volgens het statistiekbureau vooral te danken aan de export. “De export van aardgas en olieproducten was lager, maar dat werd ruimschoots goed gemaakt door de sterke stijging van de export van basismetaal en metaalproducten, machines en installaties. Ook voerde Nederland aanzienlijk meer landbouwproducten uit”, aldus het CBS.
Hogere investeringen
Daarnaast droegen hogere investeringen bij aan de expansie. De consumptie door huishoudens was gelijk aan die van een jaar eerder, terwijl de overheidsconsumptie een fractie hoger was. Volgens de onderzoekers gaven consumenten meer uit in de horeca. Ook aan duurzame goederen zoals kleding, elektronica, huishoudelijke apparaten en auto’s werd meer besteed.
Met het groeicijfer is Nederland uit recessie gebleven. In het eerste kwartaal van dit jaar kromp de economie nog. Maar dat cijfer heeft het CBS herzien tot een min van 0,4 procent. Eerder meldde het CBS een economische krimp van 0,6 procent. Volgens de gangbare definitie is er sprake van recessie bij twee of meer achtereenvolgende kwartalen krimp.
De achteruitgang in de eerste 3 maanden van het jaar werd vooral veroorzaakt door eenmalige factoren. Zo was het gasverbruik fors gedaald als gevolg van de zeer zachte winter en werden er minder auto's verkocht omdat de verkopen naar voren waren gehaald wegens fiscale redenen.
Tegenvallende cijfers Frankrijk en Duitsland
Donderdag werd ook bekend dat de economie van Frankrijk is gestagneerd in het tweede kwartaal ten opzichte van de voorgaande periode. Daarmee vertoonde de tweede economie van de eurozone voor het tweede achtereenvolgende kwartaal geen groei of krimp.
De Duitse economie is in het tweede kwartaal van dit jaar gekrompen, de eerste teruggang voor de grootste economie van Europa sinds 2012. De Duitse economie ging met 0,2 procent achteruit in vergelijking met het voorgaande kwartaal, toen nog sprake was van een groei met een herziene 0,7 procent. Economen hadden in doorsnee een krimp voorspeld met 0,1 procent.
Dit artikel is oorspronkelijk verschenen op z24.nl