Volgens de NVM werd het afgelopen jaar op de vrije markt 1,07 miljoen vierkante meter aan kantoorruimte afgezet, ofwel 10 procent minder dan in 2010. Het direct beschikbare aanbod van nog te verhuren kantoren steeg met 6 procent naar 7,14 miljoen vierkante meter. Door de verruiming van het aanbod stond vorig jaar 14,5 procent van de kantorenvoorraad in ons land te huur of te koop.
Veel regio’s hadden te kampen met lagere transactievolumes, alleen in het oosten en het zuiden van het land wist de kantorenmarkt goed stand te houden. Van de vier grote steden slaagde Amsterdam erin een hogere afzet te realiseren. In Den Haag daalde het transactievolume maar liefst met 45 procent. In Utrecht viel de vraag naar kantoren eveneens tegen, wat onder meer werd veroorzaakt door het geringe aantal grote transacties.
Ook de beleggingsmarkt moest een stevige veer laten. Beleggers investeerden vorig jaar in totaal slechts 945 miljoen euro in kantoorgebouwen. Ter vergelijking: in 2010 bedroeg het investeringsvolume nog zo’n 1,65 miljard euro. Voor zover beleggers vorig jaar actief waren op de kantorenmarkt betrof het in hoofdzaak Duitse vastgoedfondsen.
Dit artikel is oorspronkelijk verschenen op z24.nl