Dijsselbloem wil een grotere rol in de benoeming bij nieuwe bestuurders van staatsbedrijven en hij vindt dat investeringen sneller ter goedkeuring aan hem moeten worden voorgelegd.
,,Er is de afgelopen tijd een paar keer iets misgegaan en er zijn miljarden verspild van maatschappelijk vermogen. Die bedrijven zijn van ons allemaal”, aldus Dijsselbloem. Als voorbeelden noemt de minister de Fyra van de NS en een investering van de Gasunie in Duitsland, die een groot verlies opleverde.
Verder komen er rendementsdoelstellingen en eist de minister van Financiën een grotere rol bij de (her-)benoeming van bestuurders en commissarissen. De variabele beloning voor bestuurders wordt maximaal 20 procent van het vaste salaris.
TenneT en Gasunie
Ook wil Dijsselbloem dat TenneT en de Gasunie, nu volledig in handen van de Staat, niet worden geprivatiseerd vanwege ,,het belang van het in publieke handen zijn van onze gas- en elektriciteitsnetten”.
Vooral voor TenneT is het besluit van belang, want het bedrijf moet de komende 10 jaar rond de 13 miljard euro in Nederland en Duitsland investeren en heeft daarvoor flink geld nodig. Dat zou kunnen door er private aandeelhouders bij te halen, maar die optie is nu van de baan.
Samenwerking
Dijsselbloem onderzoekt wel of het mogelijk is om strategische samenwerking aan te gaan met andere Europese netwerkbeheerders. België heeft daarvoor al belangstelling getoond. Ook is het kabinet eventueel bereid om geld in Tennet - of andere staatsbedrijven - te steken als dat nodig is voor cruciale investeringen.
Dijsselbloem wil het aandeel in bijvoorbeeld Schiphol (70 procent), NS (100 procent) of het Havenbedrijf Rotterdam (29 procent) zo houden. Hij wil wel, zoals al eerder bekendgemaakt, op een geschikt moment af van ABN Amro, ASR en SNS Reaal. Het kabinet kondigde eerder ook al aan de Staatsloterij en Holland Casino te willen verkopen.
Dit artikel is oorspronkelijk verschenen op z24.nl