Ana Patricia Botín volgt haar overleden vader op als voorzitter van Banco Santander. Daarmee komt een vierde Botín-generatie aan de macht bij Banco Santander, de bank die in 2007 betrokken was bij de overname van ABN Amro.

Ana Patricia, die tot nu toe de Britse tak van de bank overzag, wordt evenals de voorgangers uit haar familie voorzitter. De dagelijkse leiding is in handen van Javier Romano.

Woensdag maakte een woordvoerder van de grootste bank van Europa bekend dat Emilio Botín op 79-jarige leeftijd is overleden aan een hartaanval. Botín stond sinds 1986 aan het roer van Banco Santander. Naast zijn vader gaf ook zijn grootvader leiding aan de bank.

Sinds de aanstelling van Emilio Botín maakte het concern, mede door de vele overnames, een stevige groei door. Eén van de belangrijkste slagen was de overname van Banco Central Hispano in 1999, waarmee Banco Santander de machtigste bank in Spanje werd. Daarnaast breidde Botín zijn financiële imperium ook sterk uit in Latijns-Amerika.

Botín: de man die wel verdiende aan ABN Amro

In Nederland werd Botín vooral bekend als onderdeel van het trio dat ABN Amro in 2007 overnam en in stukken hakte. Opvallend daarbij was dat zijn twee partners, Fortis en Royal Bank of Schotland, zich hevig verslikten in de overname van ABN Amro.

Fortis, dat de Nederlandse delen van ABN Amro kocht, viel in 2008 zelf bijna om en moest gered worden door de Nederlandse en de Belgische overheid. Royal Bank of Schotland kreeg tijdens de kredietcrisis eveneens grote problemen en kwam onder curatele van de Britse overheid te staan.

Botín pakte het een stuk handiger aan. Zo verkocht hij de Italiaanse dochter van ABN AMro, Antonveneta, eind 2007 al weer door aan de Italiaanse bank Monte die Paschi di Siena, wat Banco Santander een slordige 2,4 miljard euro winst opleverde.

Wel behield Botín het Braziliaanse kroonjuweel van ABN Amro, de Banco Real. Die kreeg eind 2007, vlak voor het uitbreken van de kredietcrisis, een eigen beursnotering in Brazilië.

Bron: Z24/ANP

Dit artikel is oorspronkelijk verschenen op z24.nl