De Europese Commissie heeft de verwachting voor de economische groei in Nederland dit jaar flink verlaagd. Het dagelijks bestuur van de Europese Unie rekent in zijn zomerprognose nu op een groei van 0,5 procent voor Nederland in 2023. In de lenteprognose ging de commissie nog uit van 1,8 procent.

Nederland belandde in de eerste helft van dit jaar in een recessie: er was sprake van twee opeenvolgende kwartalen met een krimp van de economie.

De Europese Commissie verwacht door zijn prognose dus dat de recessie in ons land niet zal aanhouden en dat het jaar 2023 als geheel een lichte groei van de economie zal opleveren. Economen van ABN Amro deden eerder deze maand een vergelijkbare voorspelling.

Groeiraming economie eurozone omlaag

De commissie schroeft de groeiraming voor de hele eurozone terug. Vooral zwaargewicht Duitsland, waar de economie dit jaar naar verwachting zelfs met 0,4 procent krimpt, is daar debet aan.

De hele eurozone zal volgens de commissie in 2023 niet 1,1, maar 0,8 procent groeien. Ook de verwachting voor volgend jaar gaat met drie tiende procentpunt naar beneden, naar 1,3 procent. Voor de hele EU geldt grosso modo hetzelfde.

De pessimistischer blik op Nederland komt vooral voor rekening van de eerste helft van 2023. Nederlanders gaven toen door de hoge inflatie minder geld uit en de export liep tegelijkertijd terug. Omdat veel lonen inmiddels stevig zijn verhoogd en de inflatie (mede door minder torenhoge energieprijzen) geleidelijk afneemt zal de consumptie in de tweede helft van het jaar niet verder dalen, verwacht de commissie.

De inflatie komt volgens de prognose van de commissie dit jaar uit op 4,7 procent en in 2024 op 3 procent.

Economische groei trekt weer aan in 2024

De economische groei trekt volgend jaar weer wat aan in Nederland, verwacht de Europese Commissie. Voor 2024 wordt gerekend op een economische groei van 1 procent.

De Europese economische groei heeft te lijden onder de hoge inflatie én de renteverhogingen van de Europese Centrale Bank die die inflatie moeten tegengaan, constateert de commissie. Hoge prijzen "eisen een grotere tol dan verwacht", maar bedrijven krijgen ook minder gemakkelijk krediet door de hoge rentes.

Tegelijkertijd is de werkloosheid nog steeds uitzonderlijk laag, dalen de energieprijzen en stijgen de lonen. Daarom rekent de commissie op een "milde opvering" van de Europese groei volgend jaar.

LEES OOK: Nederlandse economie vermijdt recessie voor heel 2023 op een haar na, ondanks zwakke start, verwacht ABN AMRO