,,Het blijft onrustig op de beurzen. De Franse obligatieveiling is er door, maar heeft uiteindelijk weinig effect gehad. De zorgen over de financieringsproblemen van de banken blijven groot. De claimemissie van Unicredittegen een forse korting en de extra voorzieningen bij Spaanse banken voorspellen weinig goeds”, aldus private banker André Sirks van Theodoor Gilissen.

De AEX-index in Amsterdam noteerde in de middaghandel 0,9 procent lager op 311,57 punten. De MidKap-index zakte 1,1 procent tot 472,79 punten. De beurzen in Parijs, Frankfurt en Londen stonden tussen 0,9 en 1,4 procent lager.

Obligaties

Frankrijk haalde donderdagochtend in totaal 8 miljard euro op met de veiling van langlopende obligaties. De rente op de leningen viel over het algemeen lager uit dan bij vorige vergelijkbare veilingen en de opbrengst voldeed aan de verwachtingen.

De stemming op de Europese beurzen werd gedrukt door tegenvallende Duitse detailhandelsverkopen, die in november onverwacht een daling lieten zien. Ook bleken de verkopen in oktober te zijn gedaald, terwijl eerder een stijging werd gerapporteerd.

Verliezers

Bankaandelen behoorden opnieuw tot de grote verliezers. De bezorgdheid over de financieringsproblemen in de bankensector laaide een dag eerder al op nadat de Italiaanse bank Unicredit aankondigde nieuwe aandelen uit te geven tegen een fikse korting. Het aandeel van de grootste bank van Italië zette donderdag de daling voort en leverde bijna 11 procent in. Woensdag verloor Unicredit al 14,5 procent.

Ook liet de nieuwe Spaanse minister van Economische Zaken Luis de Guindos weten dat de Spaanse banken nog eens 50 miljard euro opzij moeten zetten om dreigende verliezen op vastgoedbeleggingen te verwerken.

Europa

In Amsterdam leverde ING 1,4 procent in. Deutsche Bank en Commerzbank daalden in Frankfurt meer dan 4 procent, de grote Franse banken Crédit Agricole en BNP Paribas zakten respectievelijk 3,5 en 4 procent.

In de MidKap steeg Imtech 2 procent. De technisch dienstverlener zag de orderportefeuille in 2011 met 12 procent toenemen. Ook liet topman René van der Bruggen weten dat het bedrijf ,,prima gepositioneerd'' is voor 2012.

Octoplus

Op de lokale markt klom OctoPlus bijna 10 procent. Het biotechnologiebedrijf heeft een bestaand contract met een niet nader genoemd groot farmaceutisch concern uitgebreid.

De prijs van Amerikaanse olie daalde 0,8 procent tot 102,38 dollar per vat en Brentolie werd 0,3 procent goedkoper op 113,37 dollar. De euro was 1,2836 dollar waard, tegen 1,2935 dollar aan het eind van de Europese beurshandel woensdag.

Dit artikel is oorspronkelijk verschenen op z24.nl