- Techreuzen Apple en Amazon kwamen donderdag nabeurs met de kwartaalcijfers naar buiten.
- Apple boekte meer winst, maar zag wel druk op de omzet in China.
- Amazon liet eveneens groei zien van de omzet en winst in het eerste kwartaal, maar stelde teleur met de winstprognose voor het huidige kwartaal.
- Lees ook: Beurscijfers: sterke resultaten bij techreuzen Meta en Microsoft, mede door groei AI
Donderdag nabeurs kwamen twee Amerikaanse techreuzen met de kwartaalcijfers naar buiten: Apple en Amazon.
Apple boekte in de eerste drie maanden van dit jaar een hogere omzet en winst, maar zag krimp in China. Amazon stelde teleur met de winstprognose voor het huidige kwartaal. Het aandeel Apple zakte in de nabeurshandel met bijna 4 procent, terwijl Amazon ruim 3 procent daalde.
Apple voelt druk in China
Apple heeft in de eerste drie maanden van 2025 een hogere omzet en winst geboekt. Het Amerikaanse techbedrijf profiteerde van de gestegen verkoop van iPhones en de groei van zijn dienstentak, waar bijvoorbeeld de App Store en Apple Music onder vallen. De omzet in China daalde juist.
De omzet steeg in het tweede kwartaal van Apples gebroken boekjaar 5 procent tot 95,4 miljard dollar. De nettowinst kwam uit op 24,8 miljard dollar, ook bijna 5 procent meer dan een jaar eerder.
Handelsconflicten tussen de Verenigde Staten en handelspartners zorgen voor veel onzekerheid rond Apple. Het techbedrijf laat het overgrote deel van de iPhones in China maken. De Amerikaanse president Donald Trump pakt dat land juist het hardst aan met zijn importheffingen, hoewel smartphones voorlopig zijn uitgezonderd van de hoogste handelstarieven.
Topman Tim Cook zei dat heffingen in het lopende kwartaal Apple 900 miljoen dollar extra kosten. Hij zei ook dat sommige accessoires van Apple nog altijd te maken hadden met het zeer hoge handelstarief van 145 procent.
Op de voor elektronica belangrijke Chinese markt kampt Apple tegelijkertijd met felle concurrentie van Chinese merken. Hier daalde de omzet 2 procent. Volgens Cook was de omzet gelijk gebleven na een correctie voor ongunstige wisselkoersen.
Apple blijft waarschijnlijk last houden van onzekerheid rond Trumps handelsbeleid. De president liet eerder weten dat smartphones en elektronica uiteindelijk ook te maken krijgen met hogere importheffingen. Apple wil nu veel productie verplaatsen naar andere landen. De meeste iPhones moeten in het lopende kwartaal uit India komen. iPads en andere gadgets zullen vooral in Vietnam worden gemaakt, zei Cook in een gesprek met analisten.
De verkoopcijfers van het afgelopen kwartaal zijn mogelijk ook extra geholpen door Amerikaanse klanten die nog snel Apple-apparaten kochten voordat importheffingen ze duurder zouden maken. Maar Cook zei dat Apple hier geen overtuigend bewijs voor zag.
Apple kondigde ook hogere beloningen voor aandeelhouders aan. Het dividend gaat 4 procent omhoog en het concern koopt voor 100 miljard dollar eigen aandelen in, wat de waarde van de overige stukken stuwt.
Amazon stelt teleur met prognose voor operationele winst
Amazon heeft in het eerste kwartaal een hogere omzet en winst geboekt dan een jaar eerder. Daarbij profiteerde het techbedrijf zowel van betere verkopen door zijn webwinkels als van de grotere vraag naar zijn clouddiensten. Maar bij beleggers blijven zorgen over de impact van importheffingen spelen.
De omzet steeg 9 procent tot 155,7 miljard dollar. Daarop boekte het bedrijf een 20 procent hogere operationele winst van 18,4 miljard dollar.
Analisten vrezen dat de groei in het afgelopen kwartaal vertekend is, doordat Amerikaanse klanten mogelijk nog snel inkopen deden voordat importheffingen producten van de webwinkel duurder zouden maken. Maar in het lopende tweede kwartaal verwacht het bedrijf de omzet aanzienlijk op te blijven voeren, met 7 tot 11 procent.
De prognose voor de operationele winst viel echter tegen. Amazon verwacht dat dit resultaat tussen de 13 miljard en 17,5 miljard dollar uitkomt, terwijl analisten in doorsnee op 17,8 miljard dollar hadden gerekend.
Opnieuw was de clouddivisie AWS de grootste winstmachine voor het techbedrijf. Dit onderdeel biedt veel diensten aan voor dataopslag, maar groeit nu vooral hard doordat techbedrijven gebruikmaken van de rekenkracht in datacenters voor kunstmatige intelligentie (AI).
In een toelichting op de kwartaalcijfers meldde topman Andy Jassy tevreden te zijn, "vooral over het tempo van innovatie en voortdurende verbeteringen van de klantervaring". Hij noemde onder andere de nieuwe versie van de persoonlijke assistent Alexa en nieuwe chips voor de clouddivisie die AI-toepassingen ondersteunen als voorbeelden. Over de precieze impact van Donald Trumps importheffingen stond weinig in het kwartaalbericht.