Rond half een noteerde de AEX-index in Amsterdam 0,5 procent hoger op 343,39 punten. De MidKap-index van middelgrote bedrijven leverde de openingswinst grotendeels in en stond 0,1 procent hoger op 605,11 punten. De toonaangevende indices in Frankfurt, Londen en Parijs koersten collectief 0,4 procent hoger.
,,Beleggers willen vooral weten hoe de ECB omgaat met het standpunt van Standard & Poor’s dat het verlengen van de looptijden van Griekse staatsobligaties in feite neerkomt op wanbetaling”, aldus een handelaar in Londen. De ECB verhoogt vrijwel zeker de rente van 1,25 naar 1,5 procent.
Zware kritiek
De kredietbeoordelaar kreeg, evenals branchegenoot Moody’s, zware kritiek van Europee politici. De Amerikaanse instellingen zouden vooroordelen hebben over de Europese schuldencrisis, aldus EU-president Barroso. Moody’s waarschuwde woensdag dat Portugal nieuwe noodleningen nodig heeft.
Het alarm van Moody’s zette woensdag met name de aandelen van banken en verzekeraars onder druk, waarbij de verliezen in onder meer Parijs en Milaan opliepen tot 7 procent. Aegon en ING stegen in de loop van de donderdagochtend tot 0,6 procent, maar raakten die winsten aan het begin van de middag weer kwijt.
ASML
Chipmachinefabrikant ASML, dat een adviesverhoging kreeg van zakenbank UBS, was vanaf de handelsaanvang bovenin de AEX te vinden. Het aandeel is volgens UBS sinds februari met 19 procent gedaald, waardoor de waardering momenteel aantrekkelijk is, aldus de bank. ASML won 2,7 procent.
Ook Fugro kreeg een opwaardering, van zakenbank Theodoor Gilissen. De bank verwacht dat oliemaatschappijen, de belangrijkste klantengroep voor de bodemonderzoeker, hun investeringen op peil zullen houden. Daarnaast neemt de overcapaciteit op de markt voor seismisch onderzoek terug. ,,De prijzen zullen herstellen. Dat draagt flink bij aan de winstgroei'', aldus Theodoor Gilissen. Fugro ging met een winst van ruim 3 procent aan kop in de AEX.
Daling Amerikaanse olievoorraden
Een sterker dan verwachte daling van de Amerikaanse olievoorraden zorgde voor een stijging van de olieprijzen. Brentolie werd 0,9 procent duurder en kostte 114,60 dollar per vat. Ruwe Amerikaanse olie werd voor 97,30 dollar verhandeld, dat was 0,7 procent meer dan eerder op de dag. Shell koerste 1,3 procent hoger. BP ging 0,5 procent vooruit en Total won 1,3 procent.
De euro noteerde 1,4290 dollar in vergelijking met 1,4325 dollar bij het slot van de Europese beurzen op woensdag.
Dit artikel is oorspronkelijk verschenen op z24.nl