Zelfs de Italiaan in het ECB-bestuur blijkt nog niet bereid is om de drukpers verder aan te zetten en 6 ander dingen die je vandaag moeten weten. Arne Petimezas van AFS Group praat je bij vanaf de beurs in Amsterdam.

1. Een vooraanstaand ECB-bestuurslid heeft hoop dat de centrale bank nog dit jaar het obligatieaankoopprogramma van 1,1 biljoen euro kan gaat uitbreiden, de kop in gedrukt. Ignazio Visco, de topman van de Italiaanse centrale bank, zei tijdens de G20-top in Ankara afgelopen weekend dat pas als in de loop van volgend jaar blijkt dat de ECB de inflatiedoelstelling van 2 procent niet gaat halen, de obligatieaankopen door kunnen gaan tot na de beoogde einddatum van september 2016.

Visco’s uitspraken zijn opmerkelijk. De Italiaan staat bekend als een zogenoemde duif, een centrale bankier die sneller geneigd is het monetaire beleid te verruimen om de economie te steunen. Dat iemand als Visco niet staat te popelen om meer obligaties te kopen, suggereert dat zijn minder gematigde collega’s al helemaal terughoudend zijn. Dat is teleurstellend, want uit het rentebesluit van de ECB vorige week bleek juist dat de centrale bank misschien wel eens later dit jaar al kan besluiten de geldkraan verder open te draaien. De ECB versoepelde alvast de criteria voor de obligatieaankopen, waardoor het in theorie al meer obligaties kan opkopen. Bovendien verlaagde de centrale bank zijn inflatievoorspellingen voor de komende jaren vanwege de lagere olieprijs en teleurstellende groei in de rest van de wereld. De ECB verwacht dat de inflatie in 2017 maar 1,7 procent zal bedragen.

Als er weer tegenvallers zijn, moet de ECB bij zijn volgende voorspellingen in december de inflatieverwachtingen nog verder verlagen. Omdat de ECB al sinds 2013 zijn inflatiedoelstelling mist, moet de ECB bij een verdere verlaging van de inflatieverwachtingen de obligatieaankopen verhogen als het zijn eigen doelstellingen nog serieus neemt.

2. Krap een miljoen vluchtelingen opnemen is geen probleem voor Duitsland, maar dat mag niet ten koste gaan van het in balans brengen van de begroting dit jaar, de zogenoemde schwarze Null. Bondskanselier Merkel zei afgelopen weekend dat “we niet opeens kunnen zeggen: omdat we voor een moeilijke taak staan, speelt de begroting in balans brengen of het probleem van de staatsschuld geen rol meer.”

Schäuble zei op zijn beurt dat de kosten voor de vluchtelingenopvang zal worden gefinancierd uit meevallers: hogere dan verwachte belastingopbrengsten en lager dan verwachte rente op de staatsschuld. Volgens de Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung, dat zich baseert op eigen berekeningen, kost de opvang van 800.000 vluchtelingen Duitsland dit jaar 10 miljard euro.

Analist Arne Petimezas van AFS Group houdt je dagelijks op de hoogte van de dingen die je moet weten.

Analist Arne Petimezas van AFS Group houdt je dagelijks op de hoogte van de dingen die je moet weten.

3. Wat is het Duitse antwoord op een voorstel van de Europese Commissie voor een pan-Europees depositogarantiestelsel om een bankrun in welke uithoek van de Eurozone in de kiem te smoren? Nein, nein en nog eens nein.

Volgens Bild Zeitung zijn zowel het Duitse ministerie van Financiën als de Duitse spaarbanken mordicus tegen zo’n Europees garantiestelsel. Bild haalt het Duitse EU-parlementslid Markus Ferber aan, die zei dat een pan-Europees garantiestelsel zou betekenen dat Duitse spaarders de rekening moeten betalen als elders in de Eurozone een bank omvalt. Met andere woorden: Duitsland wil nog steeds alleen maar de lusten en niet de lasten van een gemeenschappelijke valuta. Het land accepteert nog steeds niet dat het moet betalen voor een houdbare Eurozone: verliezen nemen op claims op de zwakke lidstaten; of fiscale transfers aan de zwakke broeders toestaan.

4. De Griekse oppositieleider Evangelos Meimarakis is bereid heel erg ver te gaan om Griekenland in de euro te houden. Zelfs als dat betekent dat zijn centrumrechtse partij Nieuwe Democratie met de spreekwoordelijke wasknijper op de neus in een coalitie moet met premier Tsipras’ en zijn linkse Syriza-partij.

Meimarakis zei tegen persbureau Bloomberg dat ongeacht de uitkomst van de verkiezingen van 20 september hij zijn rivaal Tsipras zal uitnodigen voor formatiegesprekken. “Ik geloof in consensus en samenwerking,” aldus Meimarakis. Meimarakis zei zelfs bereid te zijn een ondergeschikte rol te spelen in coalitie en het premierschap aan Tsipras te laten. Opmerkelijk, want in hetzelfde interview maakte de oppositieleider Tsipras uit voor rotte vis. “Tsipras is Europa’s “verwend kind” die ging “staan huilen” om een bailout, aldus Meimarakis. “Het is een ding om een braaf kind te zijn, maar het is iets heel anders om een staatsman te zijn.” In de peilingen staan Syriza en Nieuwe Democratie nek-aan-nek met elk te weinig stemmen voor de absolute meerderheid. Het gaat dus nog spannend worden in Griekenland.

5. De populariteit van de Franse president Hollande blijft dramatisch slecht. Volgens een peiling van Figaro/RTL is slechts 19 procent positief over Hollande, de meest impopulaire naoorlogse president. De Fransen zijn met 25 procent iets minder negatief over Nicolas Sarkozy, de op een na impopulairste naoorlogse president. Zowel Sarkozy als Hollande worden afgetroefd door Marine Le Pen, de leider van Front National. 27 procent van de Fransen is positief over Le Pen.

6. De landen van de G20 hebben tijdens de top afgelopen weekend in Ankara de Chinese devaluatie van deze zomer oogluikend goed gekeurd onder mom dat het om een ‘eenmalige’ stap van Beijing ging. Alleen een ontevreden Japan lag dwars en wilde dat Beijing een vermaning kreeg. Overigens deed de Japanse minister van Financiën Taro Aso een boekje open over wat er achter gesloten deuren werd gezegd. Volgens Aso ging de vergadering vooral over China en kon de Chinese centrale bank topman Zhou Xiaochuan het maar niet laten steeds te zeggen dat een zeepbel in zijn land “uiteen was gespat.” Volgens Zhou is de beurscorrectie in Shanghai inmiddels wel grotendeels achter de rug.

7. Europese beurzen kleurden vanochtend groen, maar gezien de door China en de Fed veroorzaakte crash van augustus hebben die winsten nog niet zo heel veel te betekenen. Aan het einde van de ochtend steeg de AEX een procent naar ruim 437 punten. Dat is bijna 9 procent boven het dieptepunt van eind augustus, maar 14 procent onder het jaarrecord uit eind april.

Het voorlopige rendement voor 2015 van de AEX inclusief dividenden is door de correctie verschrompeld tot nog geen 6 procent. Voor de correctie was dat tegen de 20 procent. Met een lege beursagenda belooft het een rustige beursweek te worden. Beleggers wachten maar op een ding, en dat is het rentebesluit volgende week woensdag van de Fed. Niemand weet eigenlijk nog wat de Fed gaat doen en de kans is 50-50 of er wel of geen renteverhoging plaatsvind

Arne Petimezas is analist bij financiële dienstverlener AFS Group. Deze bijdrage is niet bedoeld als advies tot het doen van individuele beleggingen.

Dit artikel is oorspronkelijk verschenen op z24.nl