Bundesbank-president Jens Weidmann heeft zijn zegen gegeven aan een loonstijging van 3 procent in Duitsland. Analist Arne Petimezas van AFS Group praat je bij vanaf de beursvloer in Amsterdam.

1. Deflatie in Spanje. Volgens het Spaanse statistiekbureau daalden consumentenprijzen in juli met 0,3 procent vergeleken met dezelfde maand in 2013. De inflatie in Spanje ligt al geruime tijd dicht bij 0, maar het is de derde maand sinds 2009 dat de inflatie negatief is.

2. De koers van Twitter is dinsdag in de nabeurshandel door het dak gegaan nadat het socialemediabedrijf hele sterke kwartaalcijfers naar buiten bracht. Twitter rapporteerde over het afgelopen kwartaal meer dan een verdubbeling van de omzet naar 312 miljoen dollar en een groei van het aantal gebruikers van 24 procent naar 271 miljoen. En daarmee zoefde Twitter voorbij de verwachtingen van Wall Street, dat het nettoverlies van 145 miljoen dollar voor lief nam en opgelucht adem haalde omdat de outlook meeviel en de groei van het aantal gebruikers misschien toch niet heeft gepiekt.

3. KPN zet vandaag een stevige plus neer na het bekendmaken van de kwartaalcijfers. De aanleiding? Vanwege de concurrentie van Ziggo en Tele2 op de Nederlandse markt bleven de omzet en bedrijfsresultaat dan wel dalen, maar de krimp was wel minder groot dan gevreesd.

4. De koers van de in zwaar weer verkerende Portugese bank Banco Espirito Santo staat ook vandaag weer onder druk. Beleggers houden hun hart vast voorafgaand aan de bekendmaking van de kwartaalcijfers nabeurs. Daarnaast blies de bank gisteren de aandeelhoudersvergadering die voor donderdag gepland staat af. Het niet doorgaan van de aandeelhoudersvergadering kan twee oorzaken hebben, en ze zijn beide negatief. Of er is geen plan om te bank vlot te trekken, of er is wel een plan, maar belanghebbenden kunnen niet tot een akkoord komen.

5. Loonsverhogingen voor Duitse werknemers hebben de zegen gekregen van de de hoge priester van hard geld, Bundesbank-president Jens Weidmann. Weidmann zei tegen de conservatieve Frankfurter Algemeine Zeitung, het lijfblad voor elke inflatie-vrezende Duitser, dat de lonen met 3 procent omhoog kunnen omdat de arbeidsproductiviteit met 1 procent groeit en er dan 2 procent inflatie overblijft. En dan voldoet in ieder geval Duitsland aan de inflatiedoelstelling van de ECB. Hopelijk leiden de hogere lonen tot meer consumptie, want de eurozone kampt met acute vraaguitval en onderbezetting. En daarnaast maakt normale loongroei in Duitsland het wat makkelijker voor de rest van de muntunie om te kunnen concurreren tegen de Duitsers.

6. Economisch nieuws uit de eurozone was vanochtend positief, en de conclusie die de ECB zal trekken is dat de economie de afgelopen tijd is blijven verbeteren, ondanks alle geopolitieke spanningen. Uit het kredietonderzoek van de ECB bleek dat in het tweede kwartaal voor de tweede keer op rij de vraag naar krediet van huishoudens én bedrijven toenam. Daarnaast versoepelden banken de kredietvoorwaarden, waarbij voor het eerst sinds 2007 de kredieteisen voor bedrijven werden versoepeld. Banken zijn van plan in het derde kwartaal de kredietvoorwaarden verder te versoepelen, of beter gezegd: minder streng zullen zijn. Banken zijn namelijk nog steeds erg streng en voorzichtig bij kredietaanvragen.

7. Daarnaast is volgens de Europese Commissie het economisch vertrouwen in de eurozone in juli onverwacht verbeterd. En dat kwam vooral doordat Franse bedrijven en huishoudens wat minder zwartgallig waren over de economie en Italiaanse en Nederlandse bedrijven en huishoudens juist wat positiever werden. In Nederland steeg daarbij de index voor het economisch vertrouwen naar het hoogste niveau sinds mei 2011. De cijfers van de Commissie voor Nederland en de eurozone als geheel wijzen er op de economische groei van april tot en met juli het sterskst was in drie jaar tijd. En dat is meteen ook het probleem, want de cijfers wijzen er op dat mogelijk de groei (voorlopig) gepiekt heeft, terwijl het economisch herstel slechts een jaar oud is.

8. Beleggers trekken zich weinig aan van het positieve economische nieuws uit de eurozone, en de belangrijkste aandelenbeurzen blijven dicht bij huis en noteren vlak. En daarbij weet de golf aan bedrijfscijfers de bredere markt ook niet in beweging te zetten. Verder geven veilige staatsleningen hun forse winsten van dinsdag niet op. Dinsdag sloot de Duitse 10-jaars rente op 1,12 procent, het laagste niveau sinds het begin van de 19e eeuw, wist de Financial Times te melden.

9. De beursagenda staat vandaag bomvol macrocijfers, waaronder de Amerikaanse groeicijfers voor het tweede kwartaal, die om 14.30 uur worden bekendgemaakt. De Amerikaanse economie groeide in het tweede kwartaal met 3,0 procent na krimp van 2,9 procent in het eerste kwartaal, zo luidt de consensusverwachting van persbureau Bloomberg. En dat cijfer is erg belangrijk, want economen verwachten dat de Amerikaanse economen de komende jaren elk kwartaal een groeisnelheid van zo’n 3 procent weet vast te houden. Als de economie na de (tijdelijke?) winterdip niet een groeitempo van minimaal 3 procent weet te behalen, dan is het maar de vraag of er überhaupt nog groei van 3 procent in zit.

Update: de Amerikaanse economie is gegroeid met 4 procent op jaarbasis in het tweede kwartaal.

10. De Fed zal vanavond waarschijnlijk weer een stap richting de exit nemen nu de banengroei dit jaar sterk is aangetrokken en de inflatie ook de doelstelling van 2 procent nadert. De obligatieaankopen zullen daarom met nog eens 10 miljard dollar worden verlaagd naar 25 miljard dollar per maand. Het communiqué van de Fed zal waarschijnlijk alleen in detail afwijken van die in juni. Het is zomer, en de Fed wil daarom graag dat iedereen kalm blijft.

Arne Petimezas is analist bij financiële dienstverlener AFS Group. Deze bijdrage is niet bedoeld als advies tot het doen van individuele beleggingen.

Dit artikel is oorspronkelijk verschenen op z24.nl