China heeft een probleem, maar de huidige paniek is overdreven vindt nobelprijswinnaar Joseph Stiglitz. Verder wordt de lage olieprijs nu echt een probleem voor Saudi-Arabië. Analist Arne Petimezas van AFS Group praat je bij vanaf de beursvloer in Amsterdam.
1. Je kunt weer rustig slapen. China staat volgens de Nobelprijswinnende econoom Joseph Stiglitz namelijk niet aan de vooravond van een catastrofale crisis. Vorige week donderdag sloten aandelenbeurzen wereldwijd fors lager nadat Chinese beleggers in paniek aandelen dumpten, waardoor de beurs van Shanghai na nog geen half uur handel 7 procent lager sloot.
Beleggers wereldwijd reageerden nerveus op een relatief forse devaluatie van de yuan op donderdagochtend. In het achterhoofd van beleggers zit het doemscenario dat de nood zo hoog wordt in Beijing dat Chinese beleidsmakers als enige uitweg een forse devaluatie van de yuan zien. Daarmee gaat de kurk van de fles en zou deflatie zich als een olievlek vanuit China verspreiden.
Stiglitz vindt dat verhaal overdreven. “Er is altijd een kloof tussen wat er gebeurt in de reële economie en in financiële markten. Wat in China gebeurt is zonder meer een groeivertraging. Het is een traag proces van steeds tragere groei,” zei Stiglitz volgens persbureau Bloomberg News. De econoom schreef het forse koersverlies toe aan zogenoemde circuit breakers, die bij al te grote volatiliteit automatisch de handel plat leggen. In China leidde de circuit breaker er toe dat beleggers uit angst voor het afgaan van de circuit breaker nog gauw hun aandelen probeerden te verkopen.
2. De riyal, de valuta van Saudi-Arabië, dreigt het zoveelste slachtoffer te worden van de lage olieprijs en de harde dollar. Saudi-Arabië heeft sinds jaar en dag de riyal gekoppeld aan de dollar tegen de verhouding van 3,75 riyals voor één dollar. Dat gaat goed zolang er niet langdurig sprake is van een harde dollar en een lage olieprijs. De markt heeft echter een doemscenario voor Brent olie ingeprijsd. Pas in 2020 komt olie van 50 dollar per vat in zicht. Meer dan 55 dollar per vat in 2022 zit er niet in. Voor de Saudisch is dat pijnlijk, to say the least. In oktober schreef het IMF dat het koninkrijk een Brent-prijs van ongeveer 110 dollar per vat nodig heeft om de begroting in balans te brengen.
De laatste keer dat we Brent op die niveaus hebben gezien, was in juni 2014, toen we aan de vooravond van de crash in de olieprijs stonden. Volgens het IMF kan Saudi-Arabië bij een prijs van 50 dollar per vat nog vijf jaar lang interen op zijn reserves voordat het failliet gaat. Het koninkrijk moet nu alle zeilen bijzetten. Ondanks (pogingen tot) bezuinigingen zal het begrotingstekort dit jaar volgens het IMF een reusachtige 20 procent van het BBP bedragen. Om de koppeling met de dollar te verdedigen verbrast het landen miljarden dollars per maand van zijn valutareserves met steunaankopen van riyal. Speculanten zijn namelijk gaan gokken dat het koninkrijk vroeg of laat de handdoek in de ring moet gooien en de koppeling zal moeten loslaten. 12-maands forward contracten prijzen een devaluatie van meer dan 2 procent in. Dergelijke speculatieve aanvallen heeft het koninkrijk zelfs tijden de crisis van 2008 niet gezien.
3. Het uitblijven van een complete puinhoop op de Chinese beurs vanochtend is genoeg om Europese beurzen op matige winsten van ongeveer een half procent te zetten. Daarnaast is Europa het jaar wel erg somber van start gegaan. Rond het middaguur noteerde de AEX een magere 0,2 procent hoger op 411,6 punten. Voor het jaar staat de AEX een forse 7 procent in de min.

Analist Arne Petimezas van AFS Group houdt je dagelijks op de hoogte van de dingen die je moet weten.
4. De demissionaire regering van de Spaanse premier Rajoy heeft er een probleem bij: de afscheiding van de economisch grootste autonome regio – Catalonië – is een stap dichterbij. Afgelopen weekend vormde Catalonië een nieuwe regering onder leiding van Carlos Puigdemont, een overtuigd separatist. De Catalaanse regering is nu van plan een eigen grondwet op te stellen en een eigen centrale bank en fiscus in het leven te roepen. Ondertussen zit Madrid nog steeds zonder nieuwe regering nadat de verkiezingen van 20 december een verdeeld parlement opleverden. Vorige week schreef de krant El Païs dat er waarschijnlijk binnen twee maanden tijd nieuwe algemene verkiezingen zullen worden gehouden. De grote vraag is wat dan de status van Catalonië is. Beleggers kiezen het zekere voor het onzekere en geven bij de aankoop van Zuid-Europees staatspapier de voorkeur aan Italiaanse in plaats van Spaanse obligaties.
5. Moet u nog steeds uw autorijbewijs halen? Als u geduld heeft, kunt u volgens Tesla CEO Elon Musk nog wel even wachten met lessen. Over twee jaar is een elektrische auto op afroep beschikbaar die u van Los Angeles naar New York rijdt, aldus Musk. En binnen 24 tot 36 maanden tijd zullen volledig zelfstandige auto’s technisch haalbaar zijn. Musk deed de uitspraken op een persconferentie afgelopen zondag nadat Tesla een software-update bekendmaakte die het model S in staat stelt zichzelf in te parkeren als het voertuig tien meter van een parkeerplaats is.
6. Bailouts zijn niet alleen voor banken. Een Japans fonds gaat deelnemen aan de derde bailout van de noodlijdende elektronicaproducent Sharp, ooit Apples favoriete toeleverancier. Volgens de zakenkrant Nikkei zal het fonds 200 miljard yen (1,5 miljard euro) investeren in Sharp. Daarnaast zullen Sharps banken 150 miljard euro aan leningen afschrijven en converteren naar preferente aandelen. Sharp kreeg in mei vorig jaar voor de tweede keer in drie jaar tijd noodhulp van zijn banken. Destijds zetten banken 200 miljard yen aan leningen om in aandelen. Veel ooit prominente Japanse elektronicaproducenten als Sharp en Sony hebben het afgelopen decennium moeten afleggen tegen concurrenten in Zuid-Korea, China en Taiwan.
Arne Petimezas is analist bij financiële dienstverlener AFS Group. Deze bijdrage is niet bedoeld als advies tot het doen van individuele beleggingen
Dit artikel is oorspronkelijk verschenen op z24.nl